Cam Çatı

31/08/2017

Yapının çatı bölümünün bir kısmı ya da tamamının özel taşıyıcı ve cam ile kapatılması uygulamalarına cam çatı denir. Diğer çatılarda kullanılan taşıyıcı konstrüksiyon bu çatı sisteminde de kullanılabilmektedir. Fakat alüminyum skylight profiller ile oluşturulan konstrüksiyon sistemi daha sağlıklı ve uzun ömürlü olmaktadır.

Cam çatılar güneşin zararlı ışınlarını filtreler ve doğal bir aydınlık oluştururlar. Yapının daha aydınlık ve ferah olmasını sağlar. Bunun yanı sıra ısı yalıtımlı camlar sayesinde yaz-kış sıcaklık dengesi oluştururlar.

Cam çatılar uygulamada kullanılan özel taşıyıcı konstrüksiyon ve fitiller sayesinde ek yerlerinden su sızdırmaz ve mükemmel bir izolasyon sağlanır.

Cam Çatı Montajı

Hareketli ve sabit olmak üzere iki farklı modelde uygulanabilmektedir. Kullanılan camlar ve taşıyıcı ekipmanları aynı olsa da hareketli cam çatılarda motor ve raylı mekanizma kullanılmaktadır. Her iki sistemde bir çok avantaj ve dezavantaj bulunmaktadır.

Sabit Cam Çatı Sistemleri: Oluşturulacak çatının ana taşıyıcı ve ara aksların montajı yapılır. Burada daha çok alüminyum taşıyıcı profiller ya da çelik profiller kullanılmaktadır. Daha sonra alt baskı çıtaları ve özel üretim camların montajı yapılır. Daha sonra üst baskı çıtası ve cam fitilleri uygulanır. Son işlemde çatının yağmur oluklarının montajı yapılır.

Hareketli Cam Çatı Sistemleri: İsteğe göre tek bir tuşla açılır kapanır özelliğinin yanı sıra şeffaf çatı sistemlerinde en çok tercih edilenlerden bir tanesidir.