Almanya Vize Başvurusu

13/07/2017

Alman yasalarına göre bu ülkeye gidecek olan ve Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize zorunluluğu bulunmaktadır, yalnızca belirli bir hizmet için gidecek olan kişilerin Almanya vizesi almalarına ihtiyaç yoktur. Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport Hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan seyahatleri için Almanya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadır

Almanya vize başvurusu yapacak olan vatandaşlarımızın kafasını karıştıran en önemli nokta Schengen vizesi mi yoksa Almanya vize başvurusu mu yapacaklarıdır. Bu konuya açıklık getirmek gerekirse Almanya Schengen vizesi, 6 ay içinde 90 güne sınırlayarak seyahat imkânı tanımaktadır, Almanya vizesi ise 90 günden fazla ülkede kalacaklar için alınması gereken bir vize türüdür. Yani kısa bir seyahat için Schengen vizesi yeterli olurken, üniversite, iş ya da aile birleşimi gibi sebeplerle gidecekseniz Almanya vizesine ihtiyacınız olacaktır.

Almanya, Schengen bölgesinde bulunduğu için Almanya vizesi sahibi olduğunuzda seyahatinizi burada başlatmak kaydıyla diğer Schengen üyesi ülkelere de bu vize ile seyahat edebilirsiniz.

Almanya vize başvurusu, iData firmasının başvuru ofislerinden yapılabilmektedir. Ayrıca bu firma 90 gün veya daha fazla süreli vize başvurusu için Almanya konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş tek firmadır. Tüm illerde bulunan iData ofislerinden uygun gün ve saat için Almanya vize randevusu alarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Seyahat başlangıcınıza 90 günden fazla bir süre var ise Almanya vize başvurusunda bulunamayacağınızı ve başvuru sırasında tüm evraklarınızın hazır olması gerektiğini göz önünde bulundurarak Almanya vize randevusu almanızı önemle tavsiye ederiz. Ayrıca alacağınız randevular ücretsiz olduğu gibi daha önceden bir randevunuz varsa bunu iptal etmeden yeni bir randevu almanız kesinlikle mümkün değildir.